Gelecekte

İŞ YAZILIMLARI ÖLECEK Mİ?

YAZILIMCILIK MESLEĞİ OLMAYACAK MI?

İş dünyasında verimlilik artışı, daha az maliyetli iş, tam zamanında ve hatasız üretim gibi hedeflere ulaşılmasını sağlayan yazılımlara iş yazılımları diyoruz.

İş yazılımları satınalan işletmeler iş yazılımlarından; iş kolaylaştırma,  işlemlerin otomasyonu, iş süreçleri arasında koordinasyon sağlanması, İş sistemlerini basitleştirmek ve standartlaştırmak, iş süreçlerinde iyileşme, doğru karar vermeyi kolaylaştırma, iletişim kanallarını güçlendirme, işletmenin iş modelini değiştirmeye yönelik katkılar bekliyor.

İş yazılımları; Muhasebe, Üretim (MRP), Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), Üretim Veri Toplama, İş Zekâsı, Tasarım/Üretim (CAD/CAM), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)  gibi belli başlı başlıklarda toplanıyor.

İş yazılımları bazen tek bir iş süreci için de kullanılabilir (CAD/CAM) veya birçok iş süreci yönetimi içinde (ERP). Ancak nasıl kullanılırsa kullanılsın şu bir gerçek ki; kullanıcı iş yazılımının kullanıcının tüm ihtiyaçlarını karşıladığını düşünmüyor. Bu sebep ile excel gibi tablolama yazılımları veya küçük programcıklar yazarak daha üretken hale gelmeye çalışıyor. Bu ilave yazılımlar daha sonra mevcut yazılımlara taşınıyor veya kullanıcı işten ayrıldığında yok oluyorlar.

Yani işletmeler aslında işletmeye ait iş yazılımı olsa bile kişisel iş ihtiyaçlarını karşılayacak başka yazılımları ’da kullanma ihtiyacı hissetmektedirler.

Bu ihtiyaç da bir sonuç doğurmaktadır. Son kullanıcı kendi yazılımını geliştirsin ve yazılım gelişebilir tekrar kullanılabilir olsun. Bayağı büyük bir hayal gibi görünmekle beraber bu hayalin gerçekleşmesine ilişkin bazı ipuçları var.

Dünyadaki 10 senelik bir geçmişi olan bu konu “Son kullanıcı kendisi programcılık bilmeden kendi yazılımını gerçekleştirsin”. Evet, doğru duydunuz “yazılımcı olmadan yazılım” yapan insanlar olabilir.

Sanki yazılımcılar ortadan kalkıyormuş gibi bir algı olabilir, ancak yazılımcılık daha derine ve yatay büyümeye doğru evirilecektir. Yani merak etmeyin yazılımcılar yazılımcılık ölmeyecek sadece evirilecektir.

Örneklere bir bakalım; halen 2014 ağustosunda Polonyalı bir şirket olan Kinetise.com mobil yazılım geliştirme aracını üretti ve bu ilk değil sadece ergonomisi benzerlerine göre daha iyi.

Türkiye’den Yalin.com.tr, Yalın Software 2013 de GENEU “Yazılım Cini” Kendi yazılımını kendin yap, WEB/Win tabanlı yazılım geliştirme aracını TÜBİTAK destekli bir proje olarak üretti. Bu uygulama ile programcılık bilmeyen kullanıcı kendisi yazılım geliştirebiliyor. Detaylı Bilgi

Portekiz firması OUTsystems.com yazılım geliştiriciler için hızlı yazılım geliştirme aracı üretti.

Evet, dünya değişiyor ancak en hızlı da donanım teknolojileri ve olmazsa olmaz aracı “yazılım” daha hızlı gelişiyor.

Ertan YILMAZ