IQPS

YALIN SOFTWARE – Tübitak 1501 IQPS Projesi

YALIN Software 2001 yılında başladığı yazılım geliştirme çabalarını 2008 yılına kadar kendi bilgi ve birikimleri ile 2008 yılına kadar sürdürerek Üretim işletmeleri için olmazsa olmaz yönetim yazılımlarından IBS (Entegre İş Sistemi – ERP) ve DAS (Üretimden Veri Toplama Sistemi – MES) ürünlerini geliştirdi. Bu yazılımlarının değerini 100’den fazla müşteri ve 1500’den fazla kullanıcısı ile birlikte zirveye ulaştırdı. 2008 Ağustos ayında firma olarak yerleşimini ULUTEK Teknoloji Geliştirme Merkezine taşırken, tüm paydaşlarının beklentilerini karşılayacak şekilde yeniden biçimlendirdiği uzgörü ve özgörev tanımlamalarında yenilikçi, hayatı kolaylaştıran ve dünya standartlarında çözümler üreten bir firma olmak hedefine uygun, üniversite ile akademik anlamda işbirlikleri oluşturup güçlü bir sinerji yaratarak Türkiye ve dünya için yenilikçi ürünler geliştirme yönünde çalışmalar başlattı.

YALIN Software, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden Yöneylem Araştırması alanında hem ülkemizde hem de yurt dışında yapmış olduğu değerli araştırmalarla kendini kabul ettirmiş öğretim üyeleri danışmanlığını alarak bir Tübitak desteği ile 1,5 yıllık bir proje  çalışması sonunda 2011 yılında IPS (Akıllı Planlama ve Çizelgeleme Sistemi) ürününü geliştirdi. Çizelgeleme; belirli bir takım işleri yapmak için hangi kaynakların, ne zaman ve nasıl kullanılacaklarının tespit edilmesidir. Üretim çizelgeleme kavramı firmaların fiziki kapasitelerini arttırmadan, daha fazla üretim yapabilmeleri ve dolayısıyla verimliliklerini arttırmaları için en faydalı yollardan biridir. Bu yazılım 2 yıl içerisinde biri kalıp sektöründe, diğeri de otomotiv yan sanayiinde olmak üzere 2 firmada başarılı bir şekilde uygulandı, sonuçları alındı. Çizelgeleme yazılımlarını kullanan bir firmanın dünya literatüründe de ortaya çıkan ortalama kazanımları şunlardır;

  • Verimlilikte % 15 – 20 iyileşme,
  • Süreç içi stoklarda % 40 – 50 azalma,
  • Tamamlanma zamanında % 40 – 50 iyileştirme,
  • Zamanında teslimatta % 50 – 90 artış

IPS yazılımının bu başarılı uygulama deneyimleri sonucunda, YALIN Software kendisine 2 yeni görev çıkardı. Bunlardan ilki, işlerin mevcut kapasite kısıtlarını dikkate alacak ve çok sayıda iş kurallarına uygum sağlayacak şekilde sonlu kapasite çizelgelemesi yaparak kaynaklara en uygun atamalarını yapan bu akıllı yazılımın sadece üretim sektörüne değil, aynı zamanda lojistik, sağlık ve eğitim gibi sektörlere de hizmet etmesini sağlayacak geliştirmeleri yapmaktı. İkinci olarak da, IPS’in dünyadaki rakip yazılımlar göz önüne alınarak rekabette daha avantajlı hale gelmesini sağlamak üzere, bu yazılımın kapsam dışında fark oluşturabilecek en can alıcı özelliği olan çalışma hızını yapılacak geliştirmelerle mevcut hızına göre en az 25 kat arttıracak bir algoritma değişikliğine gitmekti.

2013 yılı sonlarında yine bir Tübitak desteği alınmak suretiyle açılan IQPS (Akıllı ve Hızlı Planlama ve Çizelgeleme Sistemi) projesi ile, yukarıda bahsedilen 2 amaca hizmet edecek doğrultuda ve bu amacı gerçekleştirebilecek yetkinlikte ekip kurarak, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğretim üyesi ve Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi danışmanlar eşliğinde çalışmalar başlatıldı. Yaklaşık 1 yıldır IQPS yazılımı geliştirme çalışmaları, Tübitak projesi ile oluşturulan zaman planı çerçevesinde yürütülmekte. Henüz projenin önemli bir aşaması tamamlanmamış olmasına rağmen, bugüne kadar yapılan geliştirme çalışmaları sonunda yazılımın hızlandırılması hedefi doğrultusunda, proje başındaki değerler göz önüne alınarak neredeyse 95 kat hızlanma başarılmış durumdadır. Bu değer, Tübitak projesi ile hedeflenen değerin 4 katı gibidir. Ayrıca 2. hedef olarak üretim sektörüne ilaveten lojistik, sağlık ve eğitim sektörleri için de çözüm geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Mayıs 2015 sonunda tamamlanacak proje ile, ülkemizin ve dünyamızın giderek azalan kaynaklar ve çoğalan ihtiyaçlar problemine dünyadaki rakiplerine göre daha hızlı bir ürünle ve oldukça geniş bir sektörel yelpazede çözüm getireceğimizi düşünüyoruz. Yenilikçi, hayatı kolaylaştıran ve dünya standartlarında bir çözüm firması olmak hedefimizde bize güç katan tüm paydaşlarımızla birlikte, bu güzel sonuçları paylaşmak dileğimizi iletiyoruz.

Yağmur Melih Gürtunca