İş Zekası

İş Zekası (Business Intelligence), ham veriyi işleyerek daha anlamlı ve kullanışlı hale getirmemizi sağlayan süreçlere, yöntemlere verilen isimdir. İş Zekası, büyük miktarda verileri işleyerek yeni projelerin belirlenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur. Çalışma alanlarımız genellikle işlenebilecek ham veri miktarının en çok olduğu alanlardır. Finans sektöründen, telekomünikasyona, perakende sektöründen, enerjiye, kamu sektöründen sağlığa ve diğer bütün sektörlerde İş Zekası uygulamalarının kullanıldığını görmekteyiz..

İş Zekasına Neden İhtiyaç Duyarız?

Globalleşen rekabet dolu bir dünyanın içindeyiz.Bir o kadar da ekonomi biryerlerde düzelirken bir yerlerde bozulmakta.Bu kadar risk dolu bir ortamda tüm kurumlar yönetilmesi zor bir sürecin içine düşerler.Şirketler rakiplerin gerisinde kalmamak için çok daha hızlı ve doğru karar vermek zorundadırlar. Sonuç olarak, birim zamanda verilmesi gereken karar sayısındaki artışla birlikte iş Zekasına olan ihtiyaç da artmıştır .

İş Zekası çözümlerinin en temel özelliği, işletmelere raporlama ve analiz alanında müthiş bir verimlilik kazandırması.  İş Zekası çözümleri kullanıldığında raporlamalar gerçek zamanlı verilerle, anlık olarak hazırlanıyor. Böylece analizlerde de çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor

Raporlama süreçlerinde karar destek mekanizmaları,veri madenciliği, veri ambarı araçları da kullanılmaktadır. İş Zekası, acil durumlarda çok önemli olan ve çabuk karar vermeyi gerektiren iş süreçlerinde görünürlük ve beceriyi artırarak karmaşık raporların hızlı ve kısa sürelerde hazırlanmasını sağlar.