Şirketler, kendi işletmelerinin ‘yazılımcısı’ oluyor

Şirketler, kendi işletmelerinin ‘yazılımcısı’ oluyor

Şirket ortağı Melih Gürtunca, programın özellikle KOBİ’lere büyük fayda sağlayacağını ve küçük bir yatırımla normal şartlarla elde edilemeyecek yazılımlara erişileceğini vurguladı.

Bilişim dünyasında yaygınlaşan son kullanıcı uygulamaları; yazılım bilgisi olmayan son kullanıcının yazılımını kendi başına yapması için imkân  sağlamaya başladı. Yalın Software de bu konuda ilklere öncülük eden bir çalışmaya imza attı.

Şirket, TÜBİTAK destekli ve dünya ölçeğinde yenilikçi özelliğe sahip Ar – Ge çalışması Geneu ile son kullanıcı uygulamalarında örnek olması planlanan bir projeyi hayata geçirdi.

Firma, bu projesiyle işletmesindeki iş akışını çok iyi bilen ancak yazılım bilgisine sahip olmayan son kullanıcıların ihtiyaç duydukları yazılımları bir yazılımcıya ihtiyaç duymadan kendilerinin yapabilmesini amaçlıyor.

“Geleceğin yazılımı insanların kendi kendine yapacakları yazılımlar olacak” cümlesini kullanan firma ortağı Melih Gürtunca, son kullanıcı yazılım geliştirici araç olan Geneu ile alanında dünyada ilkler arasında yer alan bir projeyi hayata geçirdiklerini savundu. Üretim yapan tüm sektörlere hitap eden, ayrıca eğitim ve sağlık gibi çeşitli alanlarda da kullanılabilen yazılımın pilot amaçlı bir firmada çalıştığının altını çizen Gürtunca, “Özellikle sanayiye yönelik yaptığımız çalışmalarda standart iş yazılımlarının haricinde her sektörün hatta firmanın özel ihtiyaçları olduğunu gördük.

Terzi usulü işler olarak tanımladığımız bu programlar zaman alan ve yüksek maliyetli çalışmalar. Biz de Geneu ile yazılımcı olmamalarına karşın modelleyebilme kabiliyetine sahip firma çalışanlarının mevcut yazılım üzerinden ihtiyaç doğrultusunda kendi yazılımlarını geliştirebilmelerine olanak tanıdık” diye konuştu. Türkiye’de kapsam bakımından son kullanıcının başından sonuna kadar tamamen kendisinin yazılım geliştirdiği bir aracın olmadığını öne süren Yalın Software, Ar – Ge projesi Geneu ile üretim sektöründeki firmaların yazılımcıya ihtiyaç duymadan kendilerine özel programlar geliştirebilmesine olanak sağlıyor. Ürün, yazılım geliştirme süresini de 35 yıldan 13 aya kadar düşürüyor.

Gürtunca, global firmaların da henüz keşif sürecinde olduğunu savundu.

Yüzde 1 ‘ lere kadar düşen maliyet avantajı Zor bir alana soyunduklarının altını çizen Gürtunca, “Geneu ile 35 yılı bulan firmaya özel ilave yazılım geliştirme sürecini 13 ay gibi bir zamana indirdik. Yazılımcı firmayı da aradan çıkardığı için maliyet de yüzde1 lere kadar düştü. Getirisi yüksek bir projeye imza atmakla kalmadık, firmaların geleceğe yatırım yapmasına da imkân tanıdık” dedi. Gürtunca, programın özellikle KOBİ’lere büyük fayda sağlayacağını ve küçük bir yatırımla normal şartlarda elde edilemeyecek yazılımlara ulaşabileceğini vurguladı. “Son kullanıcıya yönelik hayata geçirdiğimiz proje bir nevi kendi ayağımıza basmak demek” ifadelerini de kullanan Gürtunca, sektörün bu doğrultuda ilerlemesi nedeniyle bazı sonların kaçınılmaz olduğunu ve kendileri yapmamış olsa bile diğer yazılımcı firmaların bu alanda mutlaka projeler ortaya koyacağını anlattı. Gürtunca, Geneu’yu, Avrupa Birliği projesi haline getirmek istediklerini aktardı.

Yalın Software 10’a yakın ülkeye hizmet veriyor Yalın Software’in kurumsal sistemler, otomasyon, internet, iş sistemleri, ilişkiler yönetimi ve bilgi sistemleri alanında faaliyet gösterdiğini söyleyen Gürtuna,10 ‘ a yakın ülkede 100 ‘ den fazla işletmenin 2 binden fazla kullanıcısına hizmet verdiklerini vurguladı. Gürtunca, 2001 yılında kurulan ve 2008’den, bu yana Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesin ’ de çalışmalarını sürdüren firmanın üretim sektörü başta olmak üzere kurumlara akıllı ve yenilikçi yazılım çözümleri sunduğunu dile getirdi.